Polskie kosmetyki naturalne (i nie tylko polskie) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej osób chce wiedzieć, czym właściwie różnią się kosmetyki organiczne, naturalne, ekologiczne od tych tradycyjnych. Na samym początku warto już podkreślić, że różnice te są fundamentalne, a co najważniejsze — przekładają się one na to, jak te produkty działają na twoją skórę.
Kosmetyki naturalne — świadomość Twoich potrzeb
Ogromnie cieszy fakt, że zainteresowanie naturalnymi kosmetykami autentycznie rośnie. Widać to nie tylko po rosnących słupkach sprzedaży u producentów tego typu kosmetyków, ale choćby po ilości osób, które odwiedzają różnego rodzaju targi z ekologicznymi kosmetykami, świecami, detergentami. Dzisiaj coraz chętniej używamy naturalnych produktów nie tylko do codziennej pielęgnacji ciała, ale i dbania o czystość wokół nas. Skąd taka zmiana?
Po pierwsze, coraz więcej mówi się po prostu o konieczności zmiany wielu ludzkich nawyków, większej świadomości wpływu, jaki nasze wybory mają na środowisko. Po drugie, wielu lekarzy i dermatologów, kosmetologów głośno mówi o tym, jak wiele złego naszej skórze i całemu naszemu organizmowi robią chemiczne dodatki, które znajdują się właściwie, w co drugim produkcie na drogeryjnej półce. W końcu zmiana ta wynika również z tego, że stopniowo na tych drogeryjnych półkach pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych. Jeśli ktoś raz spróbuje, jak one działają, po prostu nie chce wracać od chemicznych zamienników.
5 najważniejszych powodów, dla których warto sięgnąć po naturalne kosmetyki
Kosmetyki naturalne a środowisko
Naturalne kosmetyki produkowane są ze zdecydowanie mniejszym negatywnym wpływem na środowisko. Oczywiście przy ich produkcji także zużywa się wodę i inne media, natomiast jest to produkcja znacznie bardziej energooszczędna. Przede wszystkim jednak kosmetyki ekologiczne nie zawierają różnego rodzaju chemicznych dodatków, których pozostałości trafiają ostatecznie do środowiska w formie ścieków, oparów, gazu. Co ważne, większość kosmetyków ekologicznych i naturalnych ma także opakowania biodegradowalne, wielorazowego użytku. Producenci do maksimum starają się ograniczać wykorzystanie plastiku.
Przejrzysty skład
Organiczne kosmetyki mają najczęściej bardzo krótki skład. Jest on przejrzysty, dlatego bez kłopotu zorientujesz się, z czego składa się dana formuła. Dzięki temu kremy, środki pielęgnujące, szampony oraz pozostałe kosmetyki Shaushka łatwo dobrać do potrzeb konkretnej osoby. W przypadku tradycyjnych produktów nie zawsze łatwo zweryfikować, jaki dodatek ukrywa się na długiej liście pełnej niezrozumiałych skrótów. Tu takiego problemu nie będzie.
Ekologiczne kosmetyki i troska o zwierzęta
Kosmetyki naturalne cechują się nie tylko idealnym składem, ale również etycznym sposobem powstawania. W procesie pozyskiwania komponentów nie narusza się dobrostanu zwierząt. Niektóre organizacje prowadzą rejestry producentów godnych zaufania pod tym względem.
Wspomaganie organizmu
Założeniem naturalnych kosmetyków jest skuteczne wspieranie pracy organizmu oraz stymulowanie niektórych procesów w nim zachodzących. Ekologiczne produkty, glinki kosmetyczne, naturalne dezodoranty nie zaburzają funkcjonowania ciała, nie wpływają na pracę gruczołów, nie są rakotwórcze.
Mniejsze ryzyko podrażnień i alergii
Dobrze dobrane produkty naturalne to właściwie zerowe ryzyko wystąpienia różnego rodzaju alergii i podrażnień. Oczywiście, miej świadomość, że jeśli twoja skóra źle reaguje na przykład na ekstrakt z ogórka, przyjazna formuła niczego tu nie zmieni. Dlatego też tak ważne są proste składy produktów, które pozwalają szybko zorientować się, czy w kosmetyku nie ma dodatku, którego dana osoba powinna unikać.