Jak szybko podkręcić metabolizm? 4 sposoby

O metabolizmie często słyszymy w kontekście odchudzania. Co prawda nie jesteśmy w stanie schudnąć z dnia na dzień kilkunastu kilogramów i w zawrotnym tempie pozbyć się tkanki tłuszczowej, jednak możemy zrobić dużo, aby wspomóc proces odchudzania. Jak? Oczywiście podkręcając metabolizm.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Na samym początku obalmy pewien mit. Często kojarzymy metabolizm i przemianę materii ze sobą i błędnie używamy tych dwóch pojęć zamiennie w kontekście wypróżniania się. Jest to dla nas ściśle powiązane z tempem chodzenia do toalety po jedzeniu. To, w jakim czasie po posiłku chodzimy do toalety ma jednak związek tylko i wyłączenie z tym, jak szybko działa nasz układ trawienny.

Tempo przemiany materii ma jednak wpływ na to, jak szybko chudniemy i jak przebiegają poszczególne procesy trawienia w naszym organizmie. Jak więc przyspieszyć metabolizm? Poznaj skuteczne metody.

Trening interwałowy

Aktywność fizyczna podczas odchudzania to kwestia niemal kluczowa. Aby jak najbardziej przyspieszyć tempo metabolizmu, zapomnij o standardowych, nudnych treningach cardio. Zamiast tego zainteresuj się treningami interwałowymi. Pomagają one zwielokrotnić efekty wysiłku. Badania pokazały, że osoby, które regularnie ćwiczą interwałowo mogą stracić aż 3 razy więcej tłuszczu, niż osoby trenujące w tym samym tempie.

Jedz mało, ale często dla szybszego metabolizmu

Zewsząd słyszymy, że 4 lub 5 posiłków dziennie zjadanych w odpowiednim odstępie czasowym to bardzo ważna kwestia. Dlaczego? Taki sposób żywienia reguluje pracę hormonów, które są odpowiedzialne za sytość oraz głód. Poza tym organizm cały czas trawi, tak więc nie istnieje ryzyko wystąpienia groźnych efektów głodu jak katabolizm. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest nieprzejadanie się i uczucie lekkości przez cały dzień.

Warzywa w diecie podkręcają metabolizm

Warzywa = błonnik. A błonnik jak dobrze wiemy doskonale działa na nasz organizm. Staraj się jeść codziennie ok. 400 g warzyw, a poprawę samopoczucia i swojej sylwetki dostrzeżesz w szybkim tempie.

Białko na przyspieszenie metabolizmu

Makroskładnik, który jest bardzo przydatny w podkręcaniu metabolizmu, jest białko. Twoje codzienne menu powinno go zawierać co najmniej 20 % całości makroskładników. Szczególnie zwróć uwagę na białko pochodzące z chudego mięsa, ryb, orzechów, nabiału i warzyw strączkowych.