Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić?

Oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Zainteresowanie nimi rośnie szczególnie jesienią oraz zimą. Wciąż wokół tego typu sprzętu krąży wiele legend i mitów. Czy warto stosować oczyszczacze powietrza?

Co daje oczyszczacz powietrza?

Zacznijmy od tego, jakie korzyści możemy osiągnąć po zakupie tego urządzenia i umieszczeniu go tam, gdzie na co dzień funkcjonujemy. Po pierwsze takie urządzenie za sprawą specjalnych filtrów wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia i pomogą oddychać czystym i wolnym od pyłków powietrzem. Zadaniem wentylatora w oczyszczaczu jest zasysanie powietrza z otoczenia, które przepuszczane jest przez filtry. Po oddzieleniu zanieczyszczeń od powietrza jest ono wypuszczane ponownie.

Z tego właśnie powodu filtr wymaga regularnego czyszczenia lub wymiany. Tylko wtedy urządzenie może należycie spełniać swoją rolę. W przypadku filtrów HEPA wymieniamy je na nowe, natomiast jeżeli oczyszczacz zawiera filtry zmywalne, to możemy umyć go za pomocą wody i wykorzystać ponownie.

Kiedy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Jeżeli głębiej zastanowimy się, gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, szybko możemy sobie sami odpowiedzieć na to pytanie. Przykładowo – w sypialni spędzamy ok. 8 h dziennie. Do tego dochodzi czas spędzany w salonie i innych pomieszczeniach w domu. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie elementy wystroju mieszkania jak firanki, dywany, zasłony, poduszki i inne ozdoby tekstylne to idealne warunki do gromadzenia się roztoczy kurzu domowego. W związku z tym odświeżacz powietrza jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego domu, a w szczególności dla alergików.

Oczyszczacze powietrza – idealne dla alergików

Wszelkie alergie królują ostatnimi czasy na listach chorób cywilizacyjnych. Chociaż może się wydawać, że spośród najpopularniejszych alergenów wymieniamy pyłki roślin, to okazuje się, że to właśnie roztocza kurzu domowego są powodem dolegliwości wielu Polaków. Alergia na kurz domowy to obecnie najczęściej diagnozowana alergia. Zaraz obok niej jest to alergia na zwierzęta domowe.

Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których warto zainteresować się urządzeniem, jakim jest oczyszczacz powietrza. Niektóre z nich posiadają funkcje nawilżania powietrza, co jest szczególnie ważne w zimę, gdy przez kaloryfery powietrze jest bardzo wysuszone. Jakie korzyści możemy jeszcze odnieść, stosując oczyszczacz powietrza?

  • Lepsza jakość snu przez oczyszczone powietrze;
  • Oczyszczanie z przykrych zapachów;
  • Eliminacja pyłów i zanieczyszczeń z powietrza;
  • Lepsze dotlenienie – lepsze samopoczucie;
  • Podniesienie odporności;
  • Poprawa układu krążeniowo-oddechowego;
  • Oczyszczone i nawilżone powietrze nawilża błony śluzowe górnych dróg oddechowych, eliminując suchość nosa i gardła oraz kaszel.