Jak dbać o skórę skłonną do alergii?

Osoby ze skórą skłonną do reakcji alergicznych muszą uważać nie tylko na preparaty stosowane do jej pielęgnacji, ale także na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, a nawet na dietę. Wiedząc jednak, co powoduje u nich uczulenia, znacznie ułatwia to codzienne funkcjonowanie i poprawę samopoczucia. Pojawia się jednak pytanie właśnie o pielęgnację — w jaki sposób troszczyć się o skórę ze skłonnością do alergii, by nie martwić się towarzyszącymi jej objawami?

Co może powodować alergie skórne?

W zależności od predyspozycji i reakcji organizmu alergie skórne mogą objawiać się pokrzywką, wysypką, zaczerwienieniami, ale także swędzeniem, pieczeniem, suchością skóry. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować pojawianie się takich symptomów, począwszy od stresu i niewystarczającej ilości snu, skończywszy na nadmiernej ekspozycji na słońce, substancjach chemicznych znajdujących się w jedzeniu, piciu, środkach czystości i kosmetykach.

Unikanie czynników uczulających może w znacznym stopniu pomóc w ograniczeniu występowania nieprzyjemnych objawów. Kiedy jednak już ma się z nimi do czynienia, wiele osób decyduje się na leki na alergie skórne bez recepty o właściwościach łagodzących, by powrócić do swojej strefy komfortu i poczuć się lepiej we własnym ciele.

Pielęgnacja skóry podatnej na uczulenia

Troska o skórę ze skłonnością do alergii wymaga stosowania kosmetyków, których skład jest starannie przemyślany. Dlatego warto sięgać przede wszystkim po te, których receptura opiera się na naturalnych substancjach, bez zbędnych konserwantów, parabenów, czy sztucznych zapachów.

Jeśli natomiast chodzi o odczyn takich produktów, powinien on wynosić 5,5 pH, dzięki czemu ani nie podrażniają, ani nie przesuszają skóry, pomagając jej utrzymać naturalną barierę ochronną. W sytuacjach kryzysowych, gdy pojawi się już jakakolwiek reakcja alergiczna, niektórzy stosują maści na problemy skórne.

Na co dzień nie można także zapominać o kosmetykach chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym. Szczególnie w sezonie letnim osoby ze skłonnością do reakcji alergicznych częściej doznają zaczerwienień, plam, rumieni, braku tolerancji na szkodliwe promieniowanie UVA oraz UVB, które objawia się u nich dotkliwiej, niż u pozostałych.

Aby mieć pewność, że dany kosmetyk jest odpowiedni dla Twojej skory, zawsze przeprowadź próbę z jego wykorzystaniem na niewielkim fragmencie skóry, by zobaczyć swoją reakcję na wybrany produkt. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, a Twoja skóra będzie odpowiednio nawilżona i chroniona.