Prawidłowa dezynfekcja skóry rąk to skuteczna forma zabezpieczenia przed kontaktem z bakteriami i wirusami. Aby jednak mogło to mieć miejsce, należy zaopatrzyć się w profesjonalny płyn do dezynfekcji, który zminimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków, umożliwiając jednocześnie zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać? Sprawdźcie nasze wskazówki!
Dezynfekcja rąk – to musisz wiedzieć
Pandemia koronawirusa już na stałe zmieniła nasze zwyczaje, sprawiając jednocześnie, że dziś już mało kto wyobraża sobie wyjście z domu bez płynu do dezynfekcji rąk. Dezynfekcja powinna bowiem zostać przeprowadzona w każdej sytuacji, gdy rutynowe mycie rąk nie jest po prostu możliwe. Przeprowadzona w odpowiedni sposób ogranicza rozwój szkodliwych drobnoustrojów, a to zaś ma znamienny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Pracownicy ochrony zdrowia z pewnością coś o tym wiedzą! Chirurgiczna dezynfekcja rąk nakłada bowiem na nich obowiązek wykorzystania specjalistycznych środków jeszcze przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym, a także po nim. Higieniczna dezynfekcja rąk zalecana jest natomiast po wyjściu z toalety, zmianie pieluchy czy kontakcie z nieczystościami. Z reguły trwa około 30 sekund. To jednak nie oznacza, iż można ją zaniedbać bądź zrezygnować ze specjalnego płynu do dezynfekcji rąk. Wręcz przeciwnie! Dezynfekcja rąk jest niezbędnym elementem codziennej rutyny, co więcej – sprzyja naszemu zdrowiu. Pojawia się zatem myśl… Jaki płyn do dezynfekcji rąk może okazać się najlepszym wyborem?
Płyn do dezynfekcji rąk – rodzaje
Przestrzeganie zasad higieny jest kluczowe, lecz o tym przekonywać was raczej nie musimy, nieprawdaż? Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, iż hurtownie zaopatrzenia medycznego oferują obecnie multum lepszej bądź gorszej jakości rozwiązań, a to wcale niczego nie ułatwia. Profesjonalny płyn do dezynfekcji rąk stanowi świetną alternatywę dla klasycznego mydła antyseptycznego, które może wywołać uciążliwe podrażnienie skóry. Stojąc zatem przed wyzwaniem, jakim jest wybór płynu do dezynfekcji rąk, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład oraz przeznaczenie. Dobrze, aby był łatwy w aplikacji, a jednocześnie nie pozostawiał uczucia klejenia i suchości. Hurtownia internetowa Mercant – https://mercant.pl/dezynfekcja,cp34,pl.html – oferuje profesjonalne płyny do dezynfekcji rąk, w tym Velodes Soft płyn do dezynfekcji i Skinman Soft Protect.
Niestety na rynku dostępne są produkty, które często są nie tylko nieskuteczne, ale także wywołują zmiany skórne. Umiejętność czytania etykiet jest w tym wypadku kluczowa! Na co zwrócić uwagę?
- Stężenie alkoholu – aby mówić o skuteczności wybranego przez nas preparatu, musi on zawierać co najmniej 60% stężenie alkoholu.
- Sposób działania – większość dostępnych preparatów wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Tylko niektóre z nich skutecznie walczą z wirusami. Warto mieć ten aspekt na uwadze!
- Metoda aplikacji – płyn do dezynfekcji skóry rąk niewątpliwie powinien być łatwy w użyciu. Proponujemy wybrać produkt, który nie wymaga dodatkowego spłukiwania.
- Dodatkowe składniki – alkohol wykazuje działanie wysuszające. Szukając odpowiedniego płynu do dezynfekcji, wybierzcie ten, który ma w glicerynę bądź inny składnik nawilżający w składzie.
Jak prawidłowo dezynfekować ręce?
Zasady skutecznej dezynfekcji skóry rąk być może części z was są już doskonale znane. Niemniej jednak pragniemy zwrócić uwagę, iż niekiedy nie zwracamy uwagi na kluczowe kwestie, co sprawia, iż przeprowadzona dezynfekcja rąk jest nieskuteczna. Nawet najlepszy płyn do dezynfekcji rąk nie spełni swojej podstawowej funkcji, jeżeli nie będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dezynfekcję dłoni rozpoczynamy od nałożenia wybranego wcześniej preparatu w takiej ilości, by zostały one całkowicie zwilżone. Płyn do dezynfekcji rozcieramy tuż po całych dłoniach, jednocześnie ocierając zewnętrzną stronę dłoni o wewnętrzną drugiej. Ruchy obrotowe są również w tym wypadku wskazane! Preparat dezynfekujący pozostawiamy do samodzielnego wyschnięcia. Wycieranie go w chusteczki sprawi, że jego właściwości nie zaczną działać, a dłonie zostaną zdezynfekowane w sposób nieprawidłowy. Dopiero po jego wyschnięciu będziemy mogli mówić o zdezynfekowanych dłoniach!