Codzienne czyszczenie języka – dowiedz się, dlaczego to ważne

Wiele osób w trakcie codziennej higieny jamy ustnej pomija język. Jest to jednak bardzo duży błąd. Na jego powierzchni gromadzą się bowiem zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które mogą powodować choroby przyzębia. Jak i dlaczego warto czyścić język?

Dlaczego warto czyścić język?

Czyszczenie języka powinno być podstawą higieny jamy ustnej. Na jego powierzchni gromadzą się mikroorganizmy, co zwiększa ryzyko próchnicy. Niewystarczająco czysty język może też przyczyniać się do nieprzyjemnego oddechu zapachu, którego trudno się pozbyć po zwykłym szczotkowaniu lub przepłukaniu ust.

Chociaż o właściwej higienie jamy ustnej musi pamiętać każdy, to nałogowi palacze powinni zadbać o nią szczególnie. Toksyny zawarte w papierosach gromadzą się m.in. na języku, powodując nieprzyjemny zapach. Utrzymuje się on często nawet po wyszczotkowaniu zębów.

Higiena języka a choroby przyzębia

Brak odpowiedniej higieny języka może powodować choroby przyzębia. Wynika to z ogromnych ilości szkodliwych mikroorganizmów oraz płytki bakteryjnej gromadzącej się w wypustkach brodawek. Zwykłe płukanie ust nie zawsze usuwa wspomniane zanieczyszczenia. Dlatego aby zachować higienę jamy ustnej, warto sięgnąć po specjalną szczoteczkę do języka.

Szczoteczki do czyszczenia języka

Końcówka języka z bliska

Na rynku znaleźć można specjalne szczoteczki do czyszczenia języka. Są one znacznie skuteczniejsze niż klasyczne akcesoria do mycia zębów. Charakteryzują się występowaniem dwustronnej główki, która usuwa płytkę bakteryjną i osad z powierzchni języka.

Zwykła szczoteczka do mycia zębów zwykle nie wystarcza do dokładnego oczyszczenia języka. Pozwala ona usunąć osad z zębów, ale nie radzi sobie z zanieczyszczeniami gromadzącymi się na tkankach miękkich. Warto więc zaopatrzyć się w osobne akcesorium, które może pomóc ograniczyć nieprzyjemny zapach oraz pozbyć się bakterii odpowiadających np. za próchnicę – wyjaśnia specjalista z firmy SUNSTAR, oferującej preparaty i akcesoria do czyszczenia zębów oraz języka.

Szczoteczka GUM ® Halicontrol®

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej, jest szczoteczka GUM® HaliControl®. Składa się ona końcówki 2w1 – szczoteczki i skrobaczki. Usuwa osady gromadzące się na języku, nie drażniąc jego powierzchni. Akcesorium ma niewielkie wymiary, dlatego pozwala na dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej.

Jak korzystać ze szczoteczki do języka?

Szczoteczki do czyszczenia języka zazwyczaj obejmują specjalną skrobaczkę. Służy ona do usuwania zanieczyszczeń z płaskich powierzchni. Wystarczy przejechać nią od nasady po czubek języka. Następnie należy oczyścić jego boki. Po zakończeniu czyszczenia warto skorzystać z płynu do płukania ust lub wody. Pozwoli to na pozbycie się resztek osadów ściągniętych przez skrobaczkę. Następnie należy dokładnie umyć szczoteczkę. Można ją również dodatkowo zdezynfekować, by mieć pewność, że nie pozostały na niej mikroorganizmy.

Ze szczoteczki do języka warto korzystać codziennie, najlepiej rano i wieczorem. Osady pojawiają się bowiem nie tylko po jedzeniu, lecz także po spaniu. Prawidłowa higiena języka może pomóc uchronić się przed chorobami przyzębia, a jednocześnie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.