Jak być bardziej asertywnym?
Asertywność to nic innego, jak trwanie we własnych przekonaniach i poglądach, a przede wszystkim – umiejętność odmawiania innym. Wbrew pozorom, wiele osób pozbawiona jest tej cechy. Nic dziwnego, od dzieciństwa większość z nas słyszała, że należy pomagać innym. Oczywiście, pomagać innym trzeba i można, ale należy robić to ze zdrowym rozsądkiem. Często zdarza się, że takie osoby, nawet jeżeli są już zawalone ogromem pracy, nie potrafią odmówić, gdy na ich barki ktoś zrzuca kolejne zadania. Choć wewnętrznie takie osoby odczuwają ogromną złość, nie potrafią się sprzeciwić, czy to dlatego, by nie wyjść na niemiłego, czy też z chęci przypodobania się.
Asertywność, czyli nie mylić z ignorancją.
Osoby asertywne cechuje to, że potrafią trwać przy swoich poglądach i zasadach, mają więc jasno ustalony światopogląd, którego się trzymają. Być asertywnym, znaczy wyrażać własne zdanie. Oczywiście, nie zawsze one musi być prawdziwe lub prawidłowe, z tego też względu osoby asertywne powinny także cechować się umiejętnością przyjmowania krytyki i przyznawania się do własnych błędów. Z tego też względu, asertywności nie należy mylić z inną cechą, jaką jest ignorancja. Warte podkreślenia jest również to, że asertywność jest cechą wrodzoną – cóż, niektórzy po prostu już się tacy rodzą, a inni, niestety, muszą się tej umiejętności nauczyć.
Jak więc być asertywnym?
Niestety, nie ma jednego, prostego sposobu na to, by nagle stać się osobą asertywną. Nie oznacza to jednak, iż jest to niemożliwe. Asertywność można rozwijać poprzez skorzystanie z usług psychologa, psychoterapeuty i prowadzonych przez nich treningów asertywności. Przede wszystkim jednak, asertywności uczymy się, stawiając czoła codziennym sytuacjom i obowiązkom. Warto pamiętać o tym, że asertywność nie równa się z tym, że należy wszystkim odmawiać, kierujmy się dewizą, iż każdemu według naszych możliwości.