Jak radzić sobie z trądzikiem?

Cera trądzikowa należy do najbardziej problematycznych w pielęgnacji. Wymaga szczególnej higieny i ochrony, gdyż jest podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Z cerą trądzikową spotyka się nie tylko młodzież, lecz także osoby dorosłe. Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z niedoskonałościami.

Czym jest trądzik?

Trądzik występuje poprzez nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Skutkiem tego jest nieustannie przetłuszczająca się skóra i jej świecenie się. Dla osób dotkniętych cerą trądzikową stanowi to znaczny dyskomfort i zaburza samoocenę. Najważniejsza w pozbyciu się uciążliwych wyprysków jest odpowiednia pielęgnacja. Do tego potrzeba czasu i systematyczności. Najlepszą opcją jest udanie się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki zapobiegawcze.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych na trądzik. Są to wszelkiego rodzaju żele, kremy, toniki, czy też inne preparaty do przemywania. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie, zwalczanie bakterii i zanieczyszczeń, zahamowanie łojotoku oraz złuszczenie i usunięcie martwego naskórka. Trądzikowi często towarzyszy stan zapalny, dlatego kosmetyki powinny działać zapobiegawczo i dawać ukojenie. Ważne jest, aby posiadały naturalny skład wzbogacony na przykład szałwią lub olejkiem konopnym.

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest regularne oczyszczanie. Mycie twarzy za pomocą toników lub żeli oczyszczających powinno odbywać się minimum raz lub dwa razy dziennie. Jest to ważne, gdyż na skórze osadzają się przeróżne zanieczyszczenia, które dodatkowo wpływają na przyspieszenie pracy gruczołów. Poza przemywaniem istotne jest nawilżanie. Do tego przeznaczone są delikatne kremy do cery trądzikowej.

Do zwalczenia nieestetycznych krostek i wypustek korzystnie wpłynie peeling skóry. W ten sposób przyczynimy się do złuszczenia i usunięcia martwego naskórka, który zawadza cerze w swobodnym oddychaniu. Dzieje się tak, ponieważ przetłuszczająca skóra nie jest w stanie sama złuszczyć zbędnego naskórka i tym samym zatykane są pory. Peeling powinien być przede wszystkim delikatny i przeznaczony do cery problematycznej.

Czego unikać posiadając trądzik?

Cera trądzikowa jest bardzo delikatna i wymagająca. Na jej niekorzyść wpływają każdego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pył czy kurz. Jeżeli mamy tendencję do częstego przecierania i dotykania twarzy, dodatkowo ją zabrudzamy. Powinniśmy starać się ograniczyć bezpośredni kontakt z cerą. Unikać należy również tłustych kremów, silnych składów kosmetyków, makijażu oraz często używanego przez nas do higieny zwykłego mydła. Tego typu produkty mają bowiem szkodliwy wpływ na trądzik i powodują jego nasilenie.