Nuda w związku – 3 sposoby na jej przerwanie

Jesteście w wieloletnim, udanym związku, jednak od pewnego czasu czujecie, że coś nie gra, przez co zaczynacie się rozmijać i stopniowo od siebie oddalać? Sprawdźcie, dlaczego w relacji po pewnym czasie pojawia się nuda i poznajcie skuteczne sposoby na jej zwalczenie.

Wiele osób wychodzi z założenia, że nuda w związku, zwłaszcza tym ze sporym stażem, jest nieunikniona. Oczywiście nie jest możliwe trwanie w ciągłym staniu zakochania, jaki towarzyszy nam na początku relacji, jednak nie oznacza to, że możemy pozwolić na to, aby rutyna zagościła między nami na dobre. Dlaczego nuda w związku w ogóle się pojawia i jaki wpływ może mieć na uczucie?

Nuda w związku – dlaczego się pojawia?

Początki związku zazwyczaj są kolorowe, nierzadko przypominają sceny z komedii romantycznych. Ten stan jednak nie trwa wiecznie, co jest w pełni normalne. Stan zauroczenia przechodzi w zakochanie, a następnie w miłość – uczucie, które jest dużo silniejsze i trwalsze, jednak rządzi się swoimi prawami. Kolejne rocznice związku, wspólne mieszkanie, szara codzienność – wszystko to z jednej strony sprawia, że znamy się lepiej, czujemy się ze sobą w pełni swobodnie i bezpiecznie, z drugiej zaś prowadzi do tego, że zbyt przywykamy do siebie, przez co wychodzimy z założenia, że nie musimy zabiegać o względy partnera, czy partnerki w takim stopniu, jak robiliśmy to na początku znajomości. Pamiętajmy jednak, że nic nie trwa wiecznie, a o miłość trzeba dbać! Jak zatem zwalczyć nudę w związku i na nowo się sobą zachwycić?

Nuda w związku – jak ją zwalczyć?

Zastanówcie się, kiedy ostatni raz byliście na randce, sprawiliście sobie drobne upominki bez okazji lub wymieniliście się komplementami. Nie pamiętacie? To sygnał, że natychmiast powinniście coś z tym zrobić. Pamiętajcie, że rutyna i nuda w związku bywa dla relacji zabójcza! Co zatem wziąć pod uwagę, chcąc pracować nad jakością związku?

  • drobne przyjemności – nie musicie regularnie wyjeżdżać na luksusowe wakacje do ciepłych krajów, aby przegonić nudę. Wystarczy, że raz na jakiś czas zaserwujecie sobie drobne przyjemności. Może to być weekendowy wypad za miasto, wyjście do kina lub teatru, ulubionej restauracji, zorganizowanie domowego SPA lub wieczoru filmowego – możecie na początek ustalić częstotliwość drobnych celebracji – być może będzie Wam się to wydawać nienaturalne i będzie kolejną oznaką rutyny w związku, jednak na początek “zadaniowe” podchodzenie do tego będzie dla Was prostsze – pomyślcie sami, skoro natłok codziennych obowiązków do tej pory uniemożliwił Wam organizowanie randek, być może skuteczniej zorganizujecie wspólne wyjście, gdy będzie na Waszej liście “to do”?
  • bycie ze sobą – tu większość par z pewnością powie “przecież mieszkamy ze sobą” – dzielenie mieszkania nie oznacza jednak świadomego bycia ze sobą. Ile czasu w ciągu dnia spędzacie na rozmowie, wspólnym posiłku lub relaksie? Z pewnością niewiele. Oczywiście lista codziennych obowiązków zazwyczaj jest długa, zwłaszcza gdy ma się dzieci, jednak musicie zadbać o balans – jeśli jeden wieczór “poświęcicie” na wspólne leniuchowanie zamiast na sprzątanie, z pewnością świat się nie zawali, a Wasza relacja tylko na tym zyska
  • nowości – praca – dom, praca – dom – tak wygląda życie większości par. Wróćcie wspomnieniami do początków Waszej znajomości, kiedy ochoczo próbowaliście wspólnie nowych rzeczy, czerpiąc z tego radość. Spróbujcie do tego wrócić, aby poczuć powiew świeżości w związku. Dotyczy to też sypialni. Niestety rutyna często rzutuje na jakość życia seksualnego par, co też wpływa na całą relację. Spróbujcie nowości – zaskocz partnera, zakładając seksowną bieliznę, np. stringi typu g, zadbaj o dodatkową przyjemność partnerki, wręczając jej masażer motylek, którym urozmaicicie grę wstępną. Oboje marzycie o nieco ostrzejszych zabawach w typie BDSM? Skoro jesteście w związku wiele lat, w pełni sobie ufacie i czujecie się przy sobie bezpiecznie, może to dobry czas na to, aby spełnić swoje erotyczne fantazje i wyposażyć się w kajdanki, rozwieracz do ust lub kneble?

Nie pozwólcie, aby nuda na dobre zadomowiła się w Waszym związku, niszcząc relację i więź, jaka Was łączy. Spróbujcie wykorzystać zaprezentowane przez nas pomysły, a, przede wszystkim, nie zapominajcie o komunikacji – jeśli czujecie, że stery w Waszej relacji przejmuje rutyna, szczerze porozmawiajcie o tym z ukochaną osobą.