Powody, dla których warto rzucić palenie.

Palenie papierosów jest jednym z najpopularniejszych uzależnień w Polsce. Jak wynika z badań, około 30% Polaków przyznaje się do regularnego palenia papierosów. Ponadto, około 9% nastolatków również zadeklarowało, iż czują się uzależnionymi od nikotyny. Nie jest niczym zaskakującym, iż niezwykle trudno zerwać z tym nałogiem. Warto jednak przytoczyć kilka powodów, które być może sprawią, iż rozważysz rzucenie palenia.

Zaczniesz inaczej odczuwać smaki i zapachy.

Większość byłych palaczy zgodnie stwierdziła, iż po rzuceniu palenia zaczęli zupełnie inaczej odczuwać wszystkie smaki i zapachy. Jest to spowodowane faktem, iż pewne składniki dymu tytoniowego zwyczajnie blokują niektóre receptory węchowe. Rzucenie palenia może więc sprawić, iż na nowo zaczniesz cieszyć się jedzeniem.

W znacznym stopniu przedłużysz życie.

Nie jest niczym zaskakującym, iż palenie papierosów w znacznym stopniu negatywnie wpływa na długość oraz jakość życia. Ponadto, uzależnienie od tytoniu jest najczęstszą przyczyną występowania chorób nowotworowych, w tym raka płuc. Badania wskazują, iż palacze żyją średnio około 20 lat krócej. Warto wspomnieć, iż zdrowotne skutki rzucenia palenia pojawiają się już po jednym dniu. Po tym czasie w znacznym stopniu zmniejsza się ryzyko jakichkolwiek chorób serca.

Zaoszczędzisz ogromną ilość pieniędzy.

Zakładając, że dziennie wypalasz całą paczkę papierosów, po roku abstynencji zaoszczędzisz ponad pięć tysięcy złotych. Całkiem nieźle, prawda? Taka kwota umożliwi Ci spełnienie niewielkiego marzenia, takiego jak kupno wymarzonego produktu czy ekscytujące wakacje za granicą. Zaoszczędzone pieniądze mogą się jednak przydać znacznie wcześniej, zawsze warto mieć dodatkową gotówkę, którą będzie można wykorzystać w kryzysowej sytuacji.