Woda – jak ją marnujemy?

W krajach rozwiniętych dostęp do wody jest czymś oczywistym – darmowe źródła wody znajdują się większości większych, czy też średniej wielkości miast. Na co dzień nie przykładamy większej uwagi do naszego zużycia wody – zaskoczenie może pojawić się za to wraz z nadejściem rachunku za dany miesiąc. Oszczędzając wodę, nie tylko przyczyniamy się do poprawienia stanu naszej planety, ale co równie ważne – stanu naszych finansów.

Myjemy zęby, a woda sobie leci.

Jest to błąd, który popełniany jest przez ogromną ilość osób. Mianowicie, podczas codziennego mycia zębów nie zakręcamy w tym czasie wody. Czas upływa, a wraz z nią – dosłownie – upływają litry wody. Niezakręcenie kranu podczas na przykład, minutowego czy dwuminutowego szczotkowania zębów może skutkować zmarnowaniem nawet kilku litrów wody.

Nie podlewajmy kwiatów czystą wodą.

O ile nie ma mowy, by podlewać kwiaty wodą, w której wcześniej myliśmy naczynia – a więc zawiera w sobie na przykład jakieś środki czyszczące, to podlewanie kwiatów wodą z kranu również nie jest zalecane. Jeżeli mamy możliwość – korzystajmy z deszczówki. Bardzo prostym sposobem jest podstawienie pod rynnę beczki czy kilku wiader, a w ten sposób zebraną wodę możemy z powodzeniem wykorzystać do podlewania domowych roślin.