Woda toaletowa a woda perfumowana – w czym tkwi różnica?

Na rynku znaleźć można różne preparaty zapachowe. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się woda toaletowa i woda perfumowana. Czym różnią się od siebie takie produkty? Który z nich utrzymuje się dłużej?

Woda toaletowa a woda perfumowana – olejki zapachowe

Woda toaletowa od perfumowanej różni się przede wszystkim zawartością olejków zapachowych, które odpowiadają za trwałość aromatu oraz jego intensywność. Jej stężenie w konkretnych produktach prezentuje się następująco:

  • woda perfumowana – zawiera 10-20% olejków zapachowych (na rynku znaleźć można także preparaty o zawartości olejków w wysokości nawet 25%, ale zwykle są to droższe produkty od znanych marek),
  • woda toaletowa – zawiera 5-15% olejków zapachowych.

Mniejsza zawartość olejków zapachowych w wodzie toaletowej wcale nie oznacza niskiej jakości takich produktów. Zwykle są one lżejsze i bardziej odświeżające. Z powodzeniem utrzymują piękny zapach przez co najmniej kilka godzin.

Intensywność zapachu wody toaletowej i perfumowanej

Wody perfumowane zwykle mają cięższe i bardziej intensywne zapachy. Są kojarzone przede wszystkim z wieczornymi wyjściami, kiedy to stawia się na nuty kwiatowe, drzewne czy korzenne. Wody toaletowe zwykle są lżejsze i odświeżające. Sprawdzają się one doskonale zwłaszcza w ciepłe, letnie dni, ale po kilku godzinach mogą wymagać ponownej aplikacji.

Na intensywność zapachu wpływa też jakość konkretnych produktów i składników, które go tworzą. Te od znanych i cenionych marek zwykle utrzymują się dłużej i pachną pięknie przez nawet kilkanaście godzin. Intensywność zależy też od sposobu aplikacji preparatu i jego ilości – mówi specjalista ze sklepu AlePerfumeria.

Woda perfumowana czy toaletowa?

Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć przede wszystkim od preferencji i budżetu danej osoby. To ważne, aby znaleźć dla siebie idealną propozycję, która spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli ulubionym zapachem jest lekka woda toaletowa, która może w ciągu dnia wymagać ponownej aplikacji, dobrym rozwiązaniem będzie podręczny atomizer, do którego można odlać niewielką ilość ulubionego zapachu. Jeśli zdecydujesz się na intensywną wodę perfumowaną – atomizer nie będzie koniecznością, bo ta powinna trwać na skórze przez wiele godzin. 

Zakłada się, że w sezonie jesienno-zimowym najlepiej sprawdza się woda perfumowana, która ma cięższy i bardziej intensywny zapach. Zwykle produkty tego typu występują w wersjach orientalnych, drzewnych i kwiatowych. Latem można zdecydować się na lżejsze propozycje, czyli wody toaletowe. Wszystko zależy jednak od preferencji danej osoby.

Jak wybrać odpowiednią wodę toaletową i perfumowaną?

Woda perfumowana zwykle bazuje na cięższych, bardziej intensywnych nutach, które sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Wybierając odpowiedni produkt, warto skupić się na jego składzie. W tym okresie najciekawiej rozwijają się na skórze produkty bazujące na nutach wanilii, drzewa sandałowego, kadzideł, aromatycznych przypraw czy intensywnych kwiatów jak róża czy orchidea. 

Wody toaletowe z reguły są lżejsze. W ich skład często wchodzą cytrusy i delikatne kwiaty. Dopełniają je nuty drzewne, przywodzące na myśl zielony las lub akordy wodne, zapewniające świeżość podobną do orzeźwiającej morskiej bryzy. Jeśli zdecydujesz się na wodę toaletową w okresie wiosenno – letnim masz do wyboru naprawdę szeroki asortyment. Jeśli natomiast woda toaletowa ma Ci towarzyszyć jesienią lub zimą – szukaj takiej, która w składzie będzie mieć słodkie nuty czarnej porzeczki, maliny lub wiśni. Jeśli lubisz kwiaty, z pewnością sprawdzi się jaśmin, tuberoza bądź irys, z reguły dopełnione akordami orientalnych drzew. Najważniejsze, aby zapach sprawiał, że czujesz się jak milion dolarów!