Perfumy z bergamotką – TOP 5 zapachów dla każdej z nas

Bergamotka to tak naprawdę kwiat pysznogłówki. Nazwana klejnotem Kalabrii jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Sprawiają one, że bergamotka działa przeciwutleniająco, przyspiesza gojenie ran, pomaga w przeziębieniach oraz leczeniu stanów zapalnych skóry. Właściwością bergamotki jest również piękny zapach. To on pojawia się w wielu perfumach – które z nich są najpiękniejsze?

Bergamotka w perfumach – co trzeba o niej wiedzieć?

Bergamotka w perfumach występująca również jako kwiat gorzkiej pomarańczy pachnie lekko, orzeźwiająco, letnio, cytrynowo. Jednocześnie bergamotka nie jest typowym cytrusem. Do pachnideł wprowadza bowiem korzenny, nieco cierpki aromat, który doskonale przełamuje cytrusową świeżość. Wszystko to sprawia, że kwiat gorzkiej pomarańczy pachnie niebanalnie, niejednoznacznie i dynamicznie. Jej niezwykłe akordy przede wszystkim odnaleźć można w zapachach letnich i wiosennych, ale nie brakuje jej również w szyprowych i orientalnych kompozycjach na jesień oraz zimę.

TOP 4 kobiecych perfum z bergamotką

Kobiecymi perfumami z bergamotką cieszącymi się największą popularnością są Chanel Coco Mademoiselle. Zainteresowanie nimi jest prawie tak duże jak kultowym zapachem Chanel No 5. Bazują one na akordach cytrynowych, w których wyraźnie wyczuwalna jest bergamotka. Wonie te uzupełniane są różą, jaśminem, mimozą, paczulą, piżmem i wetywerią. Mieszanka tych akordów prezentuje się elegancko i zmysłowo, a jednocześnie nie przytłaczająco. Słynne perfumy Chanel zaskakują również trwałością – na skórze utrzymują się nawet do 8 godzin.

W zupełnie innym wydaniu bergamotka pojawia się w perfumach Jimmy Choo L’Eau Jimmy Choo. W tym pachnidle pojawia się ona w towarzystwie nektarynki, piżma, hibiskusa, piwonii, cedru. Sprawia to, że kompozycja jest delikatna, subtelna i nieoczywista. Wiele kobiet wybiera ją na letnie i wiosenne dni.

Wiosną i latem dobrym wyborem będą również Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria. Są to perfumy o mocno cytrusowym aromacie, który łączy się z woniami korzennymi i drzewnymi. Bergamotka w propozycji Guerlain jest odświeżająca i świeża, kojarząca się z mocnym, włoskim słońcem i wakacjami.

Kolejną piękną damską propozycją z bergamotką jest Dior J’Adore. Perfumy te znane są przede wszystkim jako zapach różano-jaśminowy, jednak bergamotka jest w nich wyraźnie wyczuwalna. Jej woń nadaje Dior J’Adore głębi i wyróżnia pośród innych słodkich perfum. Kompozycja jest na tyle uniwersalna, że świetnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Z racji tego, że nie jest dusząca, uznawana jest też za jedno z ciekawszych pachnideł do biura.