Wycieczka w góry, czyli odpowiednie przygotowania.

Wycieczka w góry, czyli odpowiednie przygotowania.

Wiosna tuż za rogiem, a wraz z nią zbliża się także lato – w pełnej skali ruszy więc sezon wypoczynkowy. A gdzie Polacy najchętniej wybierają się na odpoczynek? Jak można się łatwo domyślić, najpopularniejsze lokalizacje to przede wszystkim polskie morze i góry. Nic w tym dziwnego, Bałtyk jak i góry, których u nas pod dostatkiem, zachwycają przez cały rok. Planując jednak górzystą wędrówkę, należy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie, które możemy sobie zapewnić poprzez odpowiednie przygotowanie.

Pogoda zmienną jest.

Nie jest niczym zaskakującym, że pogoda w górach potrafi zmienić się diametralnie w przeciągu nawet kilku minut. A mimo to nie brakuje śmiałków, którzy górskie szczyty postanawiają podbijać w klapkach czy japonkach. Pomijając kwestie tego, że jest to zwyczajnie niezbyt wygodne obuwie na taką wycieczkę, to przede wszystkim potencjalnie niebezpieczne. Warto więc wyposażyć się w pierwszej kolejności w odpowiedni ubiór i obuwie, szczególnie polecane jest ubieranie na tak zwaną „cebulkę”. Dobrze jest także zabrać ze sobą kurtkę, która zapewni nam skuteczną ochronę przed deszczem i wiatrem.

O czym pamiętać?

Wybierając się w góry, należy przede wszystkim pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których należy się bezwzględnie trzymać. Nawet jeżeli wyruszamy na często uczęszczany szlak, powinniśmy poinformować osoby trzecie o planach naszej podróży. Równie istotne jest posiadanie przy sobie włączonego telefonu komórkowego, na którym warto zainstalować aplikację „Ratunek”.