Plamy i nieprzyjemne zapachy – jak się ich pozbyć?

Plamy i nieprzyjemne zapachy – jak się ich pozbyć?

Nowa bluza, ulubiony sweter czy koszula, w której byłeś na urodzinach najlepszego przyjaciela – a na nich plama, na którą nic nie działa. Jedynym efektem uruchomienia pralki po raz trzeci jest jedynie zwiększony rachunek za wodę, a czasem nawet i utrwalenie plamy, przez co jej pozbycie się będzie niemożliwe. Jak więc w skuteczny sposób stoczyć walkę z wytrwałą plamą czy nieznośnym zapachem?

Plama plamie nierówna.

To, w jaki sposób skutecznie pozbyć się plamy z odzieży jest zależne od tego, w jaki sposób, a więc z jakiej substancji, powstała. We znaki najbardziej dają się plamy z krwi, trawy i tłuszczu, których pozbycie się jest szczególnie uciążliwe. W przypadku plam z krwi najlepszym rozwiązaniem jest zanurzenie ubrania w zimnej wodzie i odczekanie około godziny. Spowoduje to, że taka plama zwyczajnie wyblaknie, a więc pozbycie się jej w pralce nie powinno być większym kłopotem. Jeżeli chodzi o plamy powstałe z tłuszczu, Twoim największym wrogiem jest czas. Im dłużej zwlekasz, tym bardziej problematyczne będzie usunięcie takiej plamy, a jeżeli tłuszcz przeniknie do materiału i zaschnie – niewiele będziesz już mógł zrobić.

Pralnia chemiczna, czyli ostatnia deska ratunku.

Nieprzyjemne zapachy są równie uporczywe, lub nawet bardziej, co plamy. Świeżo wyprana odzież wciąż wydziela nieprzyjemny zapach, mimo zastosowania kwiatowego płynu do płukania i dobrej jakości proszku. Nie każda plama i zapach znikną po wypraniu, czasem więc trzeba uciec się do innych metod. Najprostszym sposobem pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, jest wywieszenie ubrania na zewnątrz i pozostawienie go na przynajmniej jedną noc. Równie skuteczne może być umieszczenie odzieży w zamrażalniku. Warto przede wszystkim wiedzieć, kiedy się zwyczajnie poddać. Jeżeli nie potrafisz pozbyć się plamy lub zapachu z Twojego ulubionego swetra, warto udać się do pralni chemicznej. Domowe sposoby mogą być skuteczne, jednak nie zawsze – a uporczywe próby walki z plamami czy zapachem mogą jedynie doszczętnie zniszczyć ubranie.