Jak kawa wpływa na nasz organizm.
Kawa w Europie pojawiła się stosunkowo niedawno, gdyż miało to miejsce w XVI wieku. Szybko jednak zyskała ogromną popularność i po dziś dzień stanowi jedną z najpopularniejszych używek na całym świecie. Smakoszów kawy nie brakuje, poranna kawa dla wielu osób jest swoistą tradycją. Kawa posiada wiele pozytywnych właściwości, jednak tak jak wszystko – spożyta w nadmiernych ilościach, niesie ze sobą pozytywne skutki. Co w przypadku regularnego spożywania kawy?
Cudowny napój.
Jednym z pozytywnych skutków wypicia kawy jest przede wszystkim poczucie pobudzenia i większa chęć do działania. Dzieje się to za sprawą kofeiny, jest to jednak wiedza oczywista. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zawarte w kawie substancje mogą opóźniać procesy starzenia, zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów. Regularne spożywanie tego napoju może także minimalizować ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Czy kawa szkodzi?
Kawa, podobnie jak wszystko inne, jeżeli spożywane jest w nadmiernych ilościach – niesie za sobą pewne, negatywne skutki. Mowa tu przede wszystkim o przedawkowaniu kofeiny oraz wypłukiwaniu z organizmu magnezu i wapnia. Niedobór tych pierwiastków może skutkować pojawieniem się bólów głowy, skurczów mięśni. Przedawkowanie kofeiny również bywa niebezpieczne, jej nadmiar w szczególności wpływa na nasz nastrój. Kawa przyczynia się także do zakwaszania organizmu, dlatego nie powinny po nią sięgać osoby borykające się z refluksem.
Trzymam się z daleka od substancji uzależniający, ale kawie odpuszczam i nie mogę się oprzeć kilku filiżankom kawy podczas dnia.