Gesty i ich historia.

Gesty i ich historia.

W życiu codziennym korzystamy z ogromnej ilości gestów. Nic dziwnego, mowa ciała, tak, jak i wśród innych gatunków zwierząt, jest czymś całkowicie naturalnym. Zwierzęta, za sprawą mowy ciała, odczytują intencje i zachowanie innych osobników. Tak i my korzystamy z gestów, chcąc przekazać jakąś informację lub odzwierciedlić nasz obecny nastrój. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że tak popularne gesty jak uniesiony do góry kciuk, środkowy palec czy symbol „zwycięstwa” stworzony z palca wskazującego i środkowego w przeszłości miały inne znaczenie.

Symbol zwycięstwa.

Symbol ten to nic innego jak litera V, będąca początkiem łacińskiego słowa „Victoria”. Popularność zawdzięcza nikomu innemu, jak Winstonowi Churchillowi, który tego gestu zaczął używać w czasie II Wojny Światowej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że gest ten ma również inne, obraźliwe znaczenie. I od tego, jak ktoś odbierze ten gest, zależy sposób, w jaki ułożona jest dłoń w trakcie jego pokazywania. Pokazywana w sposób odwrotny, a więc wierzchnią stroną dłoni, jest gestem obraźliwym. Dlaczego? Wszystko zaczyna się w XV, w trakcie trwania wojny stuletniej. A więc wojny pomiędzy Anglią a Francją. Gest ten jest ściśle powiązany z angielskimi łucznikami, którzy, po trafieniu do niewoli francuskiej karani byli ucięciem tych dwóch palców. Uniemożliwiało im więc to naciągnięcie cięciwy łuku. Angielscy łucznicy zaczęli więc pokazywać wrogom symbol litery V, chcąc pokazać, że są zdolni do walki. Warto wspomnieć, że w ówczesnej Anglii gest ten, pokazany niewłaściwie, wciąż ma negatywne znaczenie.

Trzymam za Ciebie kciuki.

Z pewnością słyszał to każdy z nas, przed jakimś ważnym wydarzeniem w naszym życiu. Czy jest to rozmowa o pracę, ważny egzamin na studiach czy w szkole – to powiedzenie ma nas podnieść na duchu i zakomunikować, że osoba to mówiąca szczerze wierzy w nasz sukces. Jest kilka teorii odnośnie historii tego gestu. Najbardziej znana jest ta, która pochodzi z czasów starożytnych Rzymian. Gest ten, ukazany przez cesarza na arenie gladiatorów miał oznaczać, że pokonanemu przeciwnikowi darowane ma zostać życie.

Jeden komentarz w temacie “Gesty i ich historia.

Dodaj komentarz