O oczy należy dbać, aby jak najdłużej móc cieszyć się „sokolim wzrokiem”. Z czasem te możliwości pogarszają, na co wpływ ma upływający czas. Jednak niekiedy pogorszenie wzroku następuje pod wpływem wykonywania określonych prac, np. stolarstwa. W takich przypadkach ważne jest wykorzystanie ochronnych okularów korekcyjnych, co będzie też zgodne z obowiązującymi przepisami BHP. Komu przydać się mogą takie okulary, które należy dopasować do indywidualnych potrzeb pracowników?
Ochrona wzroku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
Praca na budowie, w laboratorium chemicznym lub przed komputerem – to tylko kilka przykładów, które mogą wymagać zastosowania takich okularów, mających zapewnić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. niebieskim światłem, odpryskami z rozgrzanych urządzeń, cieczami. Jeżeli pracownicy są zobowiązani do wykonywania takich prac, które mogą narazić ich na utratę wzroku, to pracodawca jest zobowiązany do tego, aby takie okulary im zapewnić. Producent okularów ochronnych korekcyjnych (m.in. https://safetyline.pl/) jest w stanie zapewnić takie produkty, które zapewniają także wygodę i komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Tym bardziej że jest on w stanie pomóc dopasować okulary m.in. do obwodu głowy danej osoby.
Jak wybrać okulary ochronne korekcyjne?
Samodzielny wybór takich okularów może stanowić ogromny problem. Szczególnie jeżeli ktoś nie posiada właściwej wiedzy na ten temat. Zwracając się bezpośrednio do producenta będzie można liczyć na pełne wsparcie w wyborze okularów, które spełniają europejskie normy. Żadnych innych produktów nie można wybierać – nawet jeżeli cena będzie kusząco niska. Może się bowiem okazać, że takie okulary negatywnie wpływają na oczy, przez co wzrok będzie się pogarszał. Wśród europejskich norm można wymienić PN-EN 166-2005.
Z pewnością należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału okulary są wykonane. Zarówno jeżeli chodzi o oprawkę, jak również szkła. Tak, aby mieć pewność, że są one w stanie wytrzymać przez długi czas. Bez względu na to w jakich dokładnie warunkach będą wykorzystane.
Oczy pod szczególną ochroną
Patrząc na ofertę ochronnych okularów korekcyjnych, można niekiedy chwycić się za głowę. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także rodzajem dostępnych soczewek. Do wyboru są soczewki progresywne, jednoogniskowe lub dwuogniskowe. Ważne jest to, aby szkła zostały dopasowane zgodnie z wadą wzroku, jeżeli ktoś się z takową zmaga. Postępując w ten sposób można mieć pewność, że zyska się nie tylko właściwą ochronę przed szkodliwymi czynnikami, ale także wyraźne widzenie. Przy okazji warto zainteresować się, czy okulary zostały wyposażone w antyrefleksyjną powłokę. Taką, która będzie w stanie zredukować odblaski z otoczenia, które bywają uporczywe i utrudniają funkcjonowanie. Nosząc takie okulary, nie trzeba będzie się tym przejmować.
Jak pozbyć się uporczywych dolegliwości?
Brak ochronnych okularów korekcyjnych i narażanie swoich oczu na szkodliwe czynniki zewnętrzne może prowadzić do pojawienia się wielu dolegliwości. Wśród nich można wymienić zaczerwienia i suchość oczu, a nawet uporczywe bóle głowy. Człowiek czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie brak okularów może doprowadzić do takich sytuacji. Przykładem mogą być osoby, które wiele godzin spędzają przed komputerem i są narażone na obecność niebieskiego światła. Nosząc okulary korekcyjne, które zapewniają większą ochronę, w końcu będzie można pozbyć się wielu dolegliwości, wykluczając także obecność środków farmakologicznych.