Relaks dna miednicy – dlaczego jest tak ważny?

Relaks dna miednicy ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wiele przykrych dolegliwości. Może pomóc uporać się z zaparciami, bólami w krzyżu, problemami z oddawaniem moczu, a także problemami w życiu seksualnym. Każda osoba, która cierpi na choćby jeden z powyższych problemów, powinna nauczyć się metod relaksu dna miednicy.

Dlaczego relaks dna miednicy jest tak ważny?

Przede wszystkim, u każdej kobiety sprawne mięśnie Kegla mają znaczenie istotne, jeśli chodzi o funkcjonowanie miednicy dolnej. Mięśnie dna miednicy muszą być na tyle mocne, żeby utrzymywać pozostałe mięśnie na swoim miejscu, a także pozwalać na kontrolę ruchów jelit. Niemniej jednak, nadmierne ich napięcie nie jest niczym dobrym. Odpowiednio rozluźnione mięśnie umożliwiają zachowanie prawidłowego rytmu wypróżnień, są gwarancją komfortu w trakcie współżycia. Jednak u wielu kobiet, mięśnie dna miednicy pozostają zbyt zaciśnięte. Dlatego warto nauczyć się, jak sobie poradzić z tym problemem.

Jakie są przyczyny nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy?

Przyczyn wzmożonego napięcia może być wiele. Bardzo często ma ono swoje korzenie w dzieciństwie, wtedy przybiera postać wyuczonej reakcji na stres. Do nadmiernego napięcia przyczyniają się również mechaniczne przeciążenia kręgosłupa i miednicy, a także uszkodzenia, do których mogło dojść na skutek wypadku bądź też operacji. Nie bez znaczenia są również powtarzające się często zapalenia dróg moczowych, zła postawa ciała, a nawet stan po cesarskich cięciach.

Jak zrelaksować mięśnie dna miednicy?

Jak można przeczytać na stronie elly, nauczenie się relaksu mięśni dna miednicy wcale nie jest takie trudne. Na początku warto opanować odpowiedni sposób oddychania – czyli przy pomocy toru brzusznego. W ten sam sposób oddycha się w jodze. Oddech przeponowy pozwala zachować odpowiednią równowagę pomiędzy kurczeniem, a rozluźnianiem mięśni miednicy.

Warto także opanować odwrotny trening mięśni Kegla. Czym on tak właściwie jest? Jest to trening, który ma przynieść odwrotne efekty do tradycyjnego – czyli zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Nauka relaksowania mięśni dna miednicy wymaga nieco praktyki – wystarczy wykonywać ćwiczenia oddechowe, jednocześnie starając się skierować nabrane powietrze w kierunku mięśni pochwy i odbytu.

Kobiety, które mają opanowane podstawy treningu relaksacyjnego mięśni dna miednicy, mogą skorzystać ze specjalnych urządzeń, które jeszcze bardziej wspomogą efekty. Są to specjalistyczne wibratory relaksujące, polecane przez rehabilitantów uroginekologicznych. Ich zadaniem jest delikatny masaż pochwy, a tym samym – relaksowanie wybranych partii mięśni. Przy pomocy tego typu urządzenia można ćwiczyć nawet codziennie, a efekty są naprawdę zachwycające.

Podsumowując, regularne i systematyczne powtarzanie treningu sprawi, że rezultaty z dnia na dzień będą coraz lepsze. Złagodzenie napięcia mięśni dna miednicy pozwoli odprężyć się i zapewnić szybką ulgę w dolegliwościach bólowych. Doraźnym sposobem odprężenia mięśni jest również położenie na brzuchu ciepłego termoforu.