Sucha czy mokra karma dla psa?

Zbilansowana dieta dla psów pozwala na utrzymanie ich w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Sposobów na żywienie zwierząt jest wiele, jednak do najpopularniejszych należą gotowe karmy. Może być to sucha, albo też mokra karma dla psa. Które rozwiązanie jest lepsze i czy można je łączyć?

Właściwe żywienie kluczem do sukcesów w hodowli

Psy w zależności od wielkości, rasy czy poziomu aktywności na co dzień mogą mieć zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Z natury są to zwierzęta mięsożerne, jednak ich metabolizm ma charakter adaptacyjny. Oznacza to, że mogą być karmione jak wszystkożercy, o ile dieta dostarcza im wszystkich niezbędnych składników. Dlatego zarówno sucha i mokra karma dla psów niemal w pełni składająca się z mięsa oraz produktów odzwierzęcych, jak i karma z dodatkiem warzyw czy zbóż ma rację bytu, o ile jest dobrej jakości. Smaczna i zdrowa karma może pomóc sprawić, że pies będzie się prawidłowo i szczęśliwie rozwijał. Ważne jest regularne podawanie posiłków tego samego rodzaju, a wprowadzanie ewentualnych zmian – stopniowe.

Mokra karma dla psa – dopasowanie do potrzeb

Wybór mokrej karmy dla psa powinien uwzględniać indywidualne potrzeby zwierzęcia. Czasami wystarczy dobrać smak, ale w przypadku zwierząt starszych, szczeniaków czy chorych albo posiadających alergie mogą być istotne karmy specjalistyczne. Uwzględniają one szczególne sytuacje lub stan zwierząt. Klasyczna mokra karma dla psa dobrej jakości, określana zwykle jako karma klasy premium posiada komplet niezbędnych składników odżywczych i witamin, atrakcyjną dla psa konsystencję, zapach i smak. Należy jednak pamiętać, aby nie przekarmiać zwierzęcia, dostosowywać wielkość porcji do jego potrzeb, uwzględniając wskazówki na opakowaniu producenta karmy.

Gotowe karmy dla psów a domowe gotowanie

Samodzielne przygotowywanie mokrej karmy dla psa może być sporym wyzwaniem. Aby uwzględnić odpowiedni bilans składników – białka, tłuszczów, węglowodanów, a także błonnika, witamin i minerałów należałoby przyrządzać posiłki zgodnie z precyzyjnymi przepisami. Postawienie na gotową mokrą karmę dla psa to zaufanie w kwestii żywienia zwierząt specjalistom, którzy zadbali o staranny dobór składników produktu. Jest to jednocześnie wygodna opcja, gdyż puszki czy saszetki z karmą są po prostu komfortowe w podawaniu, nie wymagają specjalnego przygotowywania. Oczywiście ważny jest zakup karmy dobrej jakości, o sprawdzonym składzie i dobrych opiniach właścicieli oraz hodowców psów.