Stres – sojusznik, czy niebezpieczny wróg?

Stres – sojusznik, czy niebezpieczny wróg?

Stres jest naturalnym uczuciem, które towarzyszy człowiekowi od zawsze. Sam w sobie nie jest niczym negatywnym. To właśnie za sprawą stresu w naszym organizmie wydzielane są hormony, dzięki którym przygotowujemy się do walki lub ucieczki. Stres jest więc uczuciem, dzięki któremu wielu naszych przodków uniknęło zgubnego losu. Co innego jednak odczuwać stres w sytuacjach uzasadnionych, a co innego, gdy stres zaczyna być przewlekły.

Prosta droga do licznych problemów – czyli dlaczego nie wolno lekceważyć przewlekłego stresu.

Odczuwanie stresu potrafi być motywujące. Jesteśmy bardziej skupieni na konkretnym zadaniu czy osiągnięciu wyznaczonego celu. Stres sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni i gotowi do działania. Wszystko to jest wpisane w ludzką naturę. Tak jak kiedyś nasi przodkowie odczuwali stres z powodu braku pożywienia lub pojawiającego się zagrożenia, tak my odczuwamy go przed ważną rozmową, goniącym terminem oddania pracy, problemami finansowymi. Wszystko to jest jednak zdrowym i przede wszystkim – zrozumianym powodem odczuwania stresu. Problem zaczyna się w momencie, gdy stres zaczyna nam towarzyszyć praktycznie cały czas. Nieustanne, wewnętrzne napięcie prowadzić może do problemów psychicznych, emocjonalnych czy nawet fizycznego odczuwania bólu, a więc nerwobóli. Długotrwały stres najczęściej objawia się wahaniami nastroju, depresją, zmęczeniem. Jeżeli więc zmagasz się z przewlekłym stresem, postaraj się pokonać go, zanim on pokona Cię.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Nie istnieją uniwersalne porady, które zadziałają na wszystkich. Każdy z nas jest zupełnie inny. Warto jednak postawić na pewne, sprawdzone metody. Przede wszystkim – warto odnaleźć coś, co nas uspokoi. Dobrym pomysłem będą spacery na łonie natury, w szczególności – po lesie. Dlaczego? Las jest miejscem niezwykle żywym, a przy tym spokojnym. To idealne miejsce, w którym warto poukładać sobie pewne sprawy i nierozwiązane kwestie. Równie istotne jest odnalezienie sposoby na rozładowanie stresu. Może to być tak naprawdę wszystko – od wysiłku fizycznego po hobby, które nie pozwoli zaprzątać sobie głowy niczym innym, niż aktualnie wykonywana czynność.