Jak podkręcić metabolizm? Poznaj skuteczne sposoby

Jeżeli proces odchudzania przebiega w wolnym tempie, a nawet waga w niepokojącym tempie ulega zwiększeniu, to może być to oznaka zwolnienia metabolizmu. Organizm, zamiast spalać, odkłada przyjmowane kalorie, co prowadzi do szeregu negatywnych kwestii. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Za pomocą kilku prostych kroków możesz szybko podkręcić swój metabolizm, aby działał na pełnych obrotach.

Czym jest metabolizm?

Zacznijmy od tego, czym jest ów metabolizm. Nazywa się tak przemianę materii. W ten cały proces wchodzą wszelkie przemiany biochemiczne oraz energetyczne zachodzące w żywych komórkach organizmu. Pożywienie stanowi główne źródło substancji, które podlegają przemianie materii.

Należy zaznaczyć, że nie ma tylko jednego czynnika, który wpływałby na tempo przemiany materii. Na szybkość całego procesu składa się kilka rzeczy. Jest to przede wszystkim wiek, płeć, zawartość tkanki tłuszczowej, aktywność w ciągu dnia, dieta, sen, masa mięśniowa oraz indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Tempo metabolizmu ulega zwiększeniu podczas spożywania posiłki. Taka sytuacja ściśle związana jest z trawieniem i wchłanianiem składników zawartych w pokarmach oraz wzrostem hormonów. Same produkty także odgrywają kluczową rolę w całym procesie – mogą spowalniać lub przyspieszać tempo metabolizmu. Co zrobić aby podkręcić metabolizm?

Polub przyprawy

Wiele przypraw posiada działanie termogenne, a to oznacza, że podkręcają temperaturę w organizmie, co przyczynia się do szybszego spalania kalorii. Do takich przypraw zaliczamy kurkumę, cynamon, imbir, chili oraz pieprz. Można dodawać je do posiłków, czy deserów.

Jedz więcej posiłków

Chodzi o to, aby spożywać regularnie 4-5 posiłków dziennie. To optymalne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieli energię na cały dzień, a konieczność sięgania po przekąski odejdzie w zapomnienie.

Białko na przyspieszenie metabolizmu

Białko jest makroskładnikiem, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Codzienny jadłospis powinien zawierać ok. 20 % białka. Zwiększenie jego udziału bezpośrednio przyczynia się do wzrostu przemiany materii.

Nawadniaj się

Ciało osoby dorosłej w ok. 60 % składa się z wody. Jest ona podstawowym płynem, który powinniśmy spożywać w ilości przynajmniej 2 l dziennie. Spowoduje to filtrowanie i wyrzucanie niepotrzebnych toksyn z organizmu.