Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Chciałabyś rozpocząć przygodę z olejowaniem włosów, ale nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie na samym początku skup się na wyborze odpowiedniego oleju.

Niekoniecznie twoja ukochana oliwa z oliwek, którą lubisz dodawać do sałatek lub na której zawsze wszystko smażysz, musi sprawdzić się dobrze na twoich pasmach. Oleje do włosów powinny charakteryzować się wysokimi wartościami odżywczymi, ale też i odpowiednią konsystencją i specyficznym działaniem. Nie jest też powiedziane, że olej, którego użyjesz po raz pierwszy, od razu stanie się twoim ulubieńcem. Nieraz trzeba przecież przetestować nawet i kilkanaście różnorodnych kosmetyków, zanim znajdzie się ten jeden idealny. Warto jednak poświęcić na to swój czas.

Jednym z najpowszechniejszych olejów wykorzystywanych przy pielęgnacji zarówno włosów, jak i ciała jest olej kokosowy. Pewnie sama dałaś się porwać modzie na ten produkt. Swego czasu zrobiło się o nim naprawdę głośno, tak więc każda kobieta próbowała używać go na skórze. Jak się jednak okazuje, olej kokosowy może być cennym produktem nie tylko dla ciała, ale też i dla włosów. Na pewno je odżywi i pomoże ci zregenerować oraz wygładzić zniszczone i rozdwajające się końcówki. Nie jest jednak wskazany dla włosów mocno zniszczonych i przesuszonych. Takie pasma może bowiem jeszcze bardziej napuszyć, przez co później nie będzie się ich dało w ogóle wystylizować.

Jeżeli już teraz wiesz, że olej kokosowy nie zadziała na ciebie za dobrze, wypróbuj coś innego. Skuteczne olejowanie włosów możesz przeprowadzić nawet przy pomocy bardzo tradycyjnego i pospolitego olejku rycynowego. Ten produkt jest do kupienia w każdej aptece. Za solidną jego buteleczkę zapłacisz nie więcej niż kilka złotych. A olej rycynowy jest istnym zbawieniem dla włosów, które nie chcą rosnąć, wypadają i się rozdwajają. Wzmacnia je on od środka, dzięki czemu stają się one silniejsze. Zewnętrzne czynniki przestają negatywnie na nie wpływać. Wzmocniony włos trzyma się mocno skóry głowy, tak więc nie jest w stanie wypaść czy nawet się rozdwoić.