Naturalna opalenizna latem – jak bezpiecznie się opalać?

Piękna brązowa opalenizna to cudowna pamiątka z wakacji. Lato, czyli czas czerpania przyjemności z promieni słonecznych to długo wyczekiwany okres w roku. Warto jednak pamiętać o zasadach dotyczących opalania, gdyż niekontrolowane ilości słońca mogą przynieść nieoczekiwane skutki.

Nawadnianie organizmu to podstawa

Wyjazd latem nad morze, jezioro, czy też wyjście na ogród często kusi do beztroskiego odpoczynku na słońcu. Podczas narażania się na wysokie temperatury i zbyt mocne promienie słoneczne zawsze musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Dorosły człowiek w upalny dzień powinien wypić około 3 litrów płynów. Najlepsza dla zdrowia jest niegazowana woda mineralna.

Kremy z filtrem UV

Istotne jest używanie kremów z filtrem UV. W ten sposób zabezpieczymy skórę przed promieniowaniem i dodatkowo odpowiednio ją nawilżymy. Aby produkt dobrze działał powinniśmy nakładać go na skórę około 20 min przed opalaniem oraz powtarzać te czynność średnio co 3-4 godziny. Kosmetyk musi być dostosowany do naszych potrzeb. Uwagę należy zwrócić na wysokość oraz rodzaj filtra. Wyróżnia się cztery fototypy:

  • I – karnacja bardzo jasna; jasna cera, blond lub rude włosy, piegi, skłonność do poparzeń, skóra trudna do opalania; SPF 50+
  • II – karnacja jasna; włosy jasne, skłonność do poparzeń, skóra trudna do opalania; SPF 30
  • III – karnacja ciemna; włosy w ciemnych odcieniach, brak skłonności do poparzeń, skóra łatwa do opalania; SPF 15
  • IV – karnacja bardzo ciemna; ciemne włosy, brak skłonności do poparzeń, skóra łatwo i szybko się opala; SPF 15

Okrycie oczu i głowy

Ochrona głowy przed słońcem jest najważniejsza w gorący dzień. Zawsze warto mieć przy sobie czapkę z daszkiem, kapelusz, chustkę lub inny materiał, który pozwoli nam na zakrycie głowy. Warto postawić na biały kolor, ponieważ nie przyciąga słońca i tym samym nie nagrzewa się zbyt szybko. Ważna jest także ochrona oczu. Okulary przeciwsłoneczne to podstawowy element bezpieczeństwa w wakacje.

Kiedy warto odpuścić sobie opalanie?

Opalanie się powinno mieć swoje granice oraz zasady. Unikać należy godzin szczytu górowania słońca, ponieważ jest wtedy najbardziej niebezpiecznie. W godzinach od około 11 do 14 promieniowanie ultrafioletowe jest intensywne i mocne. Samo opalanie nie powinno trwać zbyt długo. Pamiętać należy o przerwach oraz o tym, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje unormowanych warunków atmosferycznych. Nie możemy pozwolić na przegrzanie, dlatego po pierwszych oznakach złego samopoczucia należy ograniczyć kontakt ze słońcem.