Nocne podjadanie – czy jest szkodliwe?

Niezdrowe nawyki to coś, co posiadamy niemal wszyscy – od konieczności raczenia się ulubionymi batonikami, wypijaniem sporej ilości kawy przed pracą czy nocnym podjadaniem. Niejednokrotnie zdarza się, że budzimy się w środku nocy z wilczym wręcz głodem, a co wymusza konieczność udania się do lodówki celem przyrządzenia sobie smakołyku. Jak się okazuje, cierpią na tym nie tylko pozostali domownicy – ze względu na zakłócanie ich snu – ale przede wszystkim nasze zdrowie. Jak więc jedzenie o niewłaściwych porach wpływa na nasz organizm?

Pory żywieniowe.

Przeprowadzone badania już dawno temu wykazały, że spożywanie pokarmów o późnej porze bezpośrednio przekłada się na stan naszego zdrowia, jak i może być przyczyną rozwinięcia się poważnych chorób i schorzeń. Cierpi na tym również nasza sylwetka i uroda, głównie za sprawą tego, że w nocnych godzinach nasz metabolizm zwyczajnie zwalnia i nie jest w stanie całkowicie strawić dostarczonych w tym czasie pokarmów. Część naukowców, na podstawie badań, zwraca również uwagę, ze jedzenie w godzinach wieczornych może bezpośrednio zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, jak i pojawienia się problemów ze snem czy otyłości.

Jak zwalczyć nocne napady głodu?

Każdy, kto dostarczył napadu głodu, najpewniej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niezwykle ciężko jest powstrzymać się przed udaniem do lodówki. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym żywieniem i stylem życia za dnia. Nadmiar obowiązków sprawia, że brakuje nam czasu na sporo rzeczy – a to prowadzi do częstszego sięgania po niezbyt wartościowe i syte posiłki, czy nawet celowe ignorowanie uczucia głodu. Jeżeli więc borykamy się z problemem nocnego podjadania, warto zastanowić się, czy jego przyczyna nie leży bezpośrednio w naszej codziennej diecie.