Podstawowe informacje na temat choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona dotyczy zmian neurologicznych, a dokładniej układu nerwowego człowieka.

Wpływa ona na degradację neuronów w istocie czarnej mózgu, która odpowiada za proces poruszania się i utrzymywanie właściwego napięcia mięśni szkieletowych. Zaburzenia spowodowane chorobą wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu.

Objawy Parkinsona – jak ich nie przegapić?

Tak jak w przypadku każdej choroby, wczesne zaobserwowanie objawów Parkinsona daje możliwość na szybkie wprowadzenie leczenia. Dzięki temu jest szansa na zapewnienie sprawności ruchowej choremu na dłuższy czas.

Mimo, że to zaburzenie jest najczęściej rozpoznawane u osób w wieku 40-60 lat, to rozwija się ono znacznie wcześniej. Bardzo mylnie pierwsze objawy choroby przypisuje się zmęczeniu lub innym schorzeniom. Chociażby występowanie zaparć, zaburzenia zmysłu węchu, depresja i objawy lękowe czy problemy ze snem mogą być pierwszymi sygnałami rozwoju wczesnego etapu choroby.

Do najczęstszych objawów definiujących Parkinsona należą te, które świadczą o uszkodzeniu układu ruchu, czyli:

  • sztywnienie mięśni,
  • problemy z błędnikiem i utrzymaniem równowagi,
  • zakłócenie stabilności postawy ciała,
  • zauważalne zwolnienie ruchów,
  • drżenie mięśni występujące w spoczynku.

W związku z bagatelizowaniem podstawowych symptomów, chorzy często decydują się na wizytę u neurologa, gdy choroba jest już zaawansowana.

Czy Parkinson jest dziedziczny?

Choroba Parkinsona w większości przypadków medycznych występuje samoistnie, czyli nie zawsze jest powiązana ze zmianami struktury genowej. Niemniej jednak może ona również występować dziedzicznie u pewnego odsetka chorujących. Wyniki badań przeprowadzonych nad osobami dotkniętymi Parkinsonem stwierdzają, że w 5% do 35% przypadków występowanie choroby jest powiązane z przekazaniem jej z genami. Istnieje większe ryzyko zachorowania u osób, w których rodzinach wystąpiła ta choroba.

Choroba Parkinsona – w jaki sposób przebiega leczenie?

Parkinsona nie da się wyleczyć. Choroba ta stale postępuje wraz z wyniszczeniem neuronów w mózgu i w ostateczności doprowadza do braku samodzielności. Aby zachować jak najdłużej sprawność fizyczną ważne jest wczesne wprowadzenie rehabilitacji. Specjalistyczne ćwiczenia mają na celu pomóc w utrzymywaniu równowagi oraz łagodzić sztywnienie mięśni.

Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na podawaniu leków przeciwpadaczkowych i innych środków medycznych z dopaminą. Dzięki stosowaniu takich medykamentów spowalnia się objawy choroby. Wprowadzenie dopasowanego leczenia ma na celu jedynie poprawić jakość życia chorującego.

Więcej na temat poważnych chorób przeczytasz w portalu https://skleroza.pl/.

Na co uważać w diecie?

Z racji ograniczenia sprawności ruchowej dieta osoby chorej na Parkinsona powinna być zdrowa i lekkostrawna. Należy unikać nadmiernego spożywania białka, gdyż wpływa ono na wydłużenie przyswajania leków przez układ pokarmowy.

Z związku z częstym występowaniem zaparć, chorym zaleca się dietę obfitującą w warzywa, owoce i błonnik. Za pomocą tych produktów łatwiej kontrolować pracę jelit. Dodatkowo warto stosować produkty zawierające witaminę K, witaminę D i wapń. Te składniki mineralne wspomagają mineralizację kości.