Wypalenie zawodowe – czym jest oraz jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe to zjawisko niezwykle powszechne, z którym spotkać się może każdy z nas. Taką sytuację zauważyć można u osób bez względu na wiek, płeć, czy rodzaj wykonywanej pracy. Wypalenie zawodowe może wystąpić po porażkach, jak i po sukcesach. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypaleniem zawodowym nazywamy stan psychologicznym, który jest odpowiedzią na nadmierny i przewlekły stres w pracy. Aktywność zawodowa, która do tej pory sprawiała ogromną przyjemność, staje się źródłem frustracji i wyczerpania organizmu. Symptomami wypalenia zawodowego może być wyczerpanie emocjonalne, negatywne nastawienie do rzeczywistości, chroniczne zmęczenie, zmniejszone poczucie skuteczności w działaniu, słaba aktywność w pracy i nieradzenie sobie z wszelkimi problemami. Jak radzić sobie w sytuacji, gdzie odkryjemy pierwszy symptomy wypalenia zawodowego?

Odpoczynek i relaks

Bardzo ważne jest, aby uzupełnić baterię, tzn. energię emocjonalną fizyczną i zdolność koncentracji. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, bogatą w warzywa i owoce oraz unikanie przetworzonych produktów. Warto wprowadzić zdrowe nawyki jak ćwiczenia fizyczne, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia.

Ustalenie priorytetów

Zawodowe i osobiste życie należy odznaczyć grubą kreską. Przynoszenie spraw firmowych do domu i praca po godzinach, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Rozwijanie zainteresowań

Nie wszyscy mają to szczęście, aby łączyć pracę zawodową z własnymi zainteresowaniami. W takiej sytuacji warto znajdować czas na rozwijanie własnego hobby, które daje dużo spełnienia i radości.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularne spacery, jazda na rowerze, chodzenie na basen czy fitness, to tylko jedne z wielu propozycji, które możesz wybrać, aby poprawić swój nastrój i kondycję. Sport i aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na nasz organizm.

Zgłoś się do specjalisty

Jeżeli mimo regularnych sesji relaksacyjnych, zdrowej diety, ćwiczeń i ustalenia priorytetów nie udaje Ci się odnaleźć radości z pracy na nowo, to warto zasięgnąć opinii specjalisty. Być może psycholog będzie w stanie dobrać indywidualne zalecania tak, aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Pamiętaj, nie jest to temat tabu i nie ma się czego wstydzić.