Drożdże do wina – jakie kupić?

Marzyło Ci się kiedyś spróbować swoich sił w produkcji wina? Wytwarzanie domowych trunków to pasja, która zdobywa coraz więcej zwolenników. Zanim poczynisz pierwsze kroki w winiarstwie przeczytaj, jakich drożdży do wina będziesz potrzebować.

Jakie powinny być dobre drożdże winiarskie?

Drożdże winiarskie umożliwiają przewidywalną fermentację alkoholową. Nie tylko ich dodatek znacznie przyśpiesza fermentację, ale też sprawia, że wino lepiej się klaruje. W przeciwieństwie do drożdży naturalnie znajdujących się w winogronach, wykorzystując właściwy szczep drożdży do wina masz też pewność, że otrzymany trunek będzie mocny i trwały.

Do produkcji wina stosuje się drożdże szampańskie. Do najczęściej używanych należą te z gatunku Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces bayanus. Nie należy zastępować ich piwowarskimi czy piekarskimi, ponieważ nieodpowiedni rodzaj drożdży zaburza smak i aromat winogron.

Jakie drożdże do wina czerwonego, a jakie do białego?

Przy wyborze rodzaju drożdży winiarskich weź pod uwagę barwę i styl trunku, jaki planujesz uzyskać.

Do win czerwonych dodaje się drożdży Malaga, aby otrzymać wino deserowe albo Burgund, żeby cieszyć się trunkiem stołowym.

Z kolei w przypadku win białych Tokay sprawdzi się do alkoholi stołowych, a Sherry białych deserowych.

Steinrhein i Bergurion pomogą Ci natomiast własnoręcznie stworzyć wina różowe.

Chociaż na rynku dostępne są drożdże modyfikowane genetycznie, przyśpieszające fermentację, warto zdawać sobie sprawę, że wpływają one na smak wina. Co więcej, aromaty i smaki w takim winie „na skróty” będą mniej trwałe od tych charakteryzujących wina powoli dojrzewające.

Ile drożdży do wina jest potrzebnych?

Z reguły 2 g drożdży winiarskich wystarcza na 10 litrów nastawu.

W którym momencie winifikacji dodaje się drożdże do wina?

Drożdże do wina występują w formie pasywnej i aktywnej. Aktywne wystarczy zalać letnią wodą z cukrem i odstawić na kilkanaście minut. Można też wykorzystać specjalną pożywkę, która ułatwia działanie drożdży.

Jeśli korzystasz z drożdży pasywnych, ich aktywację zacznij przynajmniej 2 dni przed dodaniem ich do moszczu z winogron.

Tak przygotowane drożdże do wina najlepiej wlać do zmieszanej 20 minut wcześniej mikstury z 150 ml soku z winogron, 300 ml wody i 2 łyżeczek cukru. Zatkaną watą butelkę odstawia się w ciepłe miejsce na około 2-3 dni. W tym czasie się namnożoną i będą gotowe, by włączyć je do balonu z nastawem wina. Po tej czynności pozostaje odliczać dni do degustacji!

Te tygodnie oczekiwania umilisz sobie wybornym winem z Wybieramwino.pl.